Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Answer:
Resistance = 3.35*
Ω
Explanation:
Since resistance R = ρ
whereas 
resistivity is given for two ends. At the left end resistivity is
whereas x at the left end will be 0 as distance is zero. Thus

At the right end x will be equal to the length of the rod, so 
Thus resistance will be R = ρ
where A = π 
so,

(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
We solve this using special
relativity. Special relativity actually places the relativistic mass to be the
rest mass factored by a constant "gamma". The gamma is equal to 1/sqrt
(1 - (v/c)^2). <span>
We want a ratio of 3000000 to 1, or 3 million to 1.
</span>
<span>Therefore:
3E6 = 1/sqrt (1 - (v/c)^2)
1 - (v/c)^2 = (0.000000333)^2
0.99999999999999 = (v/c)^2
0.99999999999999 = v/c
<span>v= 99.999999999999% of the speed of light ~ speed of light
<span>v = 3 x 10^8 m/s</span></span></span>