Answer:
Answer; v= 1.2654m/s
T= 110.76N
Explanation:
Apply Momentum Principle
Fdtro - Mgridt = Iow +Mvr
Fdtro - Mgridt = mK2 v/r1 + Mvr1
85 x 3x 0.345 -11 x 9.81 x 0.23 x 3 =30 x 0.25 x 0.25 x v/0.23 + 11 x v x 0.23 =
v = 1.2654m/s
To find the timed average value
Tdt -Mgdt =MV
T x 3 - 11 x 9.81 x 3 = 11 x 0.778
T= 110.76N
Centripetal acceleration = (speed)² / (radius) .
Force = (mass) · (acceleration)
Centripetal force = (mass) · (speed)² / (radius) .
= (11 kg) · (3.5 m/s)² / (0.6 m)
= (11 kg) · (12.25 m²/s²) / (0.6 m)
= (11 · 12.25) / 0.6 kg-m/s²
= 224.58 newtons. (about 50.5 pounds)
That's the tension in Miguel's arm or leg or whatever part of his body
Jesse is swinging him by. It's the centripetal force that's needed in
order to swing 11 kg in a circle with a radius of 0.6 meter, at 3.5
meters/second. If the force is less than that, then the mass has to
either swing slower or else move out to follow a bigger circle.
Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
DE which is the differential equation represents the LRC series circuit where
L d²q/dt² + Rdq/dt +I/Cq = E(t) = 150V.
Initial condition is q(t) = 0 and i(0) =0.
To find the charge q(t) by using Laplace transformation by
Substituting known values for DE
L×d²q/dt² +20 ×dq/dt + 1/0.005× q = 150
d²q/dt² +20dq/dt + 200q =150