Answer:
a=-4.2 m/s²
Explanation:
The horse riding so inital velocity is given finally the rider stops so the final velocity is zero.
initial velocity =Vi= 21 m/s
final velocity =Vf= 0 m/s
distance covered = S=52 m
By using 2nd equation of motion we can find the acceleration
2aS=Vf² -Vi²
a=(-441)/104
a=-4.2 m/s²
So the accceleration is 4.2 m/s².
We actually don't need to know how far he/she is standing from the net, as we know that the ball reaches its maximum height (vertex) at the net. At the vertex, it's vertical velocity is 0, since it has stopped moving up and is about to come back down, and its displacement is 0.33m. So we use v² = u² + 2as (neat trick I discovered just then for typing the squared sign: hold down alt and type 0178 on ur numpad wtih numlock on!!!) ANYWAY....... We apply v² = u² + 2as in the y direction only. Ignore x direction.
IN Y DIRECTION: v² = u² + 2as 0 = u² - 2gh u = √(2gh) (Sub in values at the very end)
So that will be the velocity in the y direction only. But we're given the angle at which the ball is hit (3° to the horizontal). So to find the velocity (sum of the velocity in x and y direction on impact) we can use: sin 3° = opposite/hypotenuse = (velocity in y direction only) / (velocity) So rearranging, velocity = (velocity in y direction only) / sin 3° = √(2gh)/sin 3° = (√(2 x 9.8 x 0.33)) / sin 3° = 49 m/s at 3° to the horizontal (2 sig figs)
Answer:
Perfectly inelastic collision
Explanation:
There are two types of collision.
1. Elastic collision : When the momentum of the system and the kinetic energy of the system is conserved, the collision is said to be elastic. For example, the collision of two atoms or molecules are considered to be elastic collision.
2. Inelastic collision: When the momentum the system is conserved but the kinetic energy is not conserved, the collision is said to be inelastic. For example, collision of a ball with the mud.
For a perfectly elastic collision, the two bodies stick together after collision.
Here, the meteorite collide with the Mars and buried inside it, the collision is said to be perfectly inelastic. here the kinetic energy of a body lost completely during the collision.
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)
His average speed is (35m/45s) = 7/9 meters per second.
His average velocity is (30m W + 5m E) / (45s) = 25 m/s West .