Answer:
the value of vA that will allow the car to coast in neutral so as to just reach the top of the 150 m high hill at B with vB = 0 is 31.3 m/s
Explanation:
given information
car's mass, m = 1200 kg
= 100 m
= 
= 150 m
= 0
according to conservative energy
the distance from point A to B, h = 150 m - 100 m = 50 m
the initial speed 
final speed
= 0
thus,
² =
² - 2 g h
0 =
² - 2 g h
² = 2 g h
= √2 g h
= √2 (9.8) (50)
= 31.3 m/s
Answer:

Explanation:
given data:
flow Q = 9 m^{3}/s
velocity = 8 m/s
density of air = 1.18 kg/m^{3}
minimum power required to supplied to the fan is equal to the POWER POTENTIAL of the kinetic energy and it is given as

here
is mass flow rate and given as


Putting all value to get minimum power


If you go to a website known as 'Wolfram' and type in the question they should be able to answer it. It's basically a very smart calculator. I'd add a link but I don't want to seem like I'm advertising, and it's against Brainly rules.
Answer:
Explanation:
Since the front and back of the rocket simultaneously line up with forward and backward end of the platform respectively .
Then length of the platform = length of the train rocket .
A )
Time to cross a particular point on the platform
= length of rocket train / .96 x 3 x 10⁸
= 90 / .96 x 3 x 10⁸
= 31.25 x 10⁻⁸ s
B) Rest length of the rocket = length of platform = 90 m
C ) length of platform as viewed by moving observer =

= 
= 321 m
D ) For the observer on platform time taken = 31.25 x 10⁻⁸ s
for the observer in the rocket , time will be dilated so time recorded by observer in motion ,
8.75 x 10⁻⁸ s .
The electric field produced by a large flat plate with uniform charge density on its surface can be found by using Gauss law, and it is equal to

where

is the charge density

is the vacuum permittivity
We see that the intensity of the electric field does not depend on the distance from the plate. Therefore, the strenght of the electric field at 4 cm from the plate is equal to the strength of the electric field at 2 cm from the plate: