Answer:
a) battery-->electrical current-->copper wire rotor -->magnet--> mechanical energy
Explanation:
Answer:
Explanation:
Electric field talks about a region around a charged particle or object within which a force would be exerted on other charged particles or objects. to find the electric field inside the bulb we will apply the electric filed formula.
Please kindly check attachment for step by step explaination.
Answer:
1) 50 seconds 2) 100°C
Explanation:
(Follows formula of Power=Energy/Time)
1) 500W x X = 2000J/kg°C x .25kg x 50°C
X = 50 seconds.
2) 2000W x 300s = 1000J/kg°C x 2kg x X
X = 300
Initial temperature => 400°C-300°C = 100°C
Impulse = Integral of F(t) dt from 0.012s to 0.062 s
Given that you do not know the function F(t) you have to make an approximation.
The integral is the area under the curve.
The problem suggest you to approximate the area to a triangle.
In this triangle the base is the time: 0.062 s - 0.012 s = 0.050 s
The height is the peak force: 35 N.
Then, the area is [1/2] (0.05s) (35N) = 0.875 N*s
Answer> 0.875 N*s