Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.
There are huge losses in the transmission, production and usage of electricity and the reduction of these losses in order to save electricity is called as conservation of energy.
As per the statistics, there is loss of nearly 4% while the transmission of electricity. Like wise during production also, lot of electricity get wasted due to the inefficient material used. None of the production material nor the equipment used have 100% efficiency and thus there is always a possibility of energy wastage.
When it is said that the energy is wasted , it simply means that the energy production which should have been 100% as per calculation is not completely derived from the source due to the inefficient conversion process. For example, a turbine while rotating must convert 100 % of the water energy or water falling on it into electrical energy but the turbine is not able to do so as some of the water is lost or its energy is lost before conversion while going through the mechanical process.
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Answer:
Tarzan, who weighs 688N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 18m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing he descends by 3.2m.
Explanation:
Answer:3.95 m/s
Explanation:
Given
mass of object 

radius of circle
initial Position 
angular displacement 
8.95 radian can be written as

i.e. Particle is at first quadrant with 

(c)velocity is 
