I think it might be heat energy. light transforms into heat energy
You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
Answer:
the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Explanation:
The law of conservation of energy establishes that the masses are not destroyed, they can only be transformed.
Therefore the mass of carbon in the reactants (CO2 and H2O) must be in the products (glucose and oxygen)
so the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
PART A)
horizontal distance that will be moved = 14 m
Height of the fence = 5.0 m
height from which it is thrown = 1.60 m
angle of projection = 54 degree
So here we can say that stone will travel vertically up by distance

now we will have displacement in horizontal direction

now we know that


now we will have


also for y direction


now from the two equations we will have




now from above equations


So the minimum speed will be 13.2 m/s
Part B)
Total time of the motion after which it will land on the ground will be "t"
so its vertical displacement will be

now we will have




Now the time after which it will reach the fence will be t1 = 1.8 s
so total time after which it will fall on other side of fence


now the displacement on the other side is given as


