Answer:
-963.93 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The acceleration of Superman would be -963.93 m/s² from Lois' perspective
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
The temperature and the solubility of sugar at that temperature
Explanation:
The amount of substance which can be dissolved in the solvent depends on the temperature.
As the temperature increases, more substance can be dissolved.
A solution is saturated if any more of the solute cannot be dissolved in the solution at the given temperature
Hence we need to know the temperature and also the amount of substance which can be dissolved(solubility) at the same temperature
a) the statement given in option A is correct
b) molar mass has no correlation with the substance's solubility and hence option b is not correct
c) The percent by volume of the solution is not needed to find if the solution is saturated and hence option c is not correct
Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force