Answer:
a.

b.
c. Normal Force-not constant
Frictional Force-not constant
Gravitational Force-constant
d. n=8.23N
Explanation:
#The mass of the rock m=0.20, the radius of the bowl , R=0.46m and the work done by friction between point A and B has a magnitude 
=>The work total is expressed as:

Work done by gravitational force is given as:

And the kinetic energy is given by:

a. The normal force is perpendicular to the displacement at time t of the motion, hence work done by the normal force is zero
ii. The potential energy is zero at point B, so we have:

b. The speed of the rock as it reaches B can be calculated as:
The initial speed of the rock,
, and
.
#Since friction is acting opposite to the displacement, frictional work is -ve:

#Substitute in eqtn 1:

c. A total of 3 forces are acting on the rock as it slides.
-Normal Force is dependent on the angle between the gravitational force and displacement. Gravitational force has a fixed direction while the direction of displacement changes along its path , hence, the normal is not constant.
-Frictional force is given by
and is not constant.
-Gravitational Force,
is constant since
and the rock's mass are constants.
d. The rock's acceleration at point B is given as;

=>Apply Newton's second law;

We substitute the values in the equation;
![n=0.28[\frac{3.0026^2}{0.46}+9.8]\\\\=8.23 \ N](https://tex.z-dn.net/?f=n%3D0.28%5B%5Cfrac%7B3.0026%5E2%7D%7B0.46%7D%2B9.8%5D%5C%5C%5C%5C%3D8.23%20%5C%20N)