Answer:
4693 J
Explanation:
The kinetic energy of the eagle is given by:

where
m is the mass of the eagle
v is the speed of the eagle
In this problem, m = 26 kg and v = 19 m/s. Substituting into the formula, we find

As we can see, the altitude of the eagle is not relevant for the calculation of the kinetic energy.
Answer:
The advantage of the SI unit over CGS unit are:
- S.I has broader base. It has seven base units and two supplementary units.
- S.I is metric.
- S.I is coherent.
- S.I is rational, i.e. it gives one unit for one physical quantity .e g. for energy of any type i.e, mechanical or heat or electrical.There is only one unit Joule(J) but in M.K.S system unit for mechanical energy is joule.
<em><u>HOPE</u></em><em><u> </u></em><em><u>IT</u></em><em><u> </u></em><em><u>WILL</u></em><em><u> </u></em><em><u>HELP</u></em><em><u> </u></em><em><u>YOU</u></em>
Answer:
0.5 m/s2
Explanation:
Step 1:
Data obtained from the question.
Total Mass = 60Kg
Net force = 30N
Acceleration =?
Step 2
Determination of the acceleration.
Force = Mass x Acceleration.
With the above equation, we can easily obtain the acceleration as follow:
30 = 60 x Acceleration
Divide both side by 60
Acceleration = 30/60
Acceleration = 0.5 m/s2
Now, we can thus say that the acceleration at that moment is 0.5 m/s2
Normal force=m*g*cos theta
normal force=92kg*9.8m/s^2*cos 42
normal force=670 N
First, we need to convert the pressure in SI units. Keeping in mind that

:

The initial and final volume of the gas are (keeping in mind that

):


So, the work done on the gas by the surrounding is

And the final positive sign means that this work corresponds to an increase in internal energy of the gas.