34.0 N which is the force that applied to the person by rowboat.
Answer:
at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Explanation:
Given:
linear charge density on the x-axis, 
linear charge density of the other charge distribution, 
Since both the linear charges are parallel and aligned by their centers hence we get the symmetric point along the y-axis where the electric fields will be equal.
Let the neural point be at x meters from the x-axis then the distance of that point from the y-axis will be (0.11-x) meters.
<u>we know, the electric field due to linear charge is given as:</u>

where:
linear charge density
r = radial distance from the center of wire
permittivity of free space
Therefore,





∴at y=6.29 cm the charge of the two distribution will be equal.
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 