0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:
1 and 3.
Explanation:
The entropy measures the randomness of the system, as higher is it, as higher is the entropy. The randomness is associated with the movement and the arrangement of the molecules. Thus, if the molecules are moving faster and are more disorganized, the randomness is greater.
So, the entropy (S) of the phases increases by:
S solid < S liquid < S gases.
1. The substance is going from solid to gas, thus the entropy is increasing.
2. The substance is going from a disorganized way (the molecules of I are disorganized) to an organized way (the molecules join together to form I2), thus the entropy is decreasing.
3. The molecules go from an organized way (the atom are joined together) to a disorganized way, thus the entropy increases.
4. The ions are disorganized and react to form a more organized molecule, thus the entropy decreases.
The answer to this question is "carrying capacity." The term "growth
rate," refers to how fast a population grows, and the term "population
density," refers to the number of organisms located within a specific
area. Carrying capacity is correct because is directly addresses the
maximum number of organisms that an ecosystem can handle, as opposed to
how fast they are growing or how many there currently are.
A solute rises the boiling point of a solution, in direct relation with the number of particles added to the solution. Sucrose remains a molecule, does not separate into anything. NaCl gives Na+ + Cl-.
<span>Molar mass of sucrose is 12*12+22*1+11*16=144+22+176=342 </span>
<span>105g sucrose is 105/342=0.3moles ---> 0.3 moles of particles (molecules) </span>
<span>Molar mass of NaCl is 23+35.5=58.5 </span>
<span>35 grams of NaCl is 35/58.5=0.598 ----->0.598*2=1.1974 moles of particles (ions, Na+ and Cl-) </span>
<span>So, 35 grams of sodium chloride in 500 grams of water will have a higher boiling point</span>
Answer:
carbon and silicon
Explanation:
Various groups of elements in the periodic table have different outermost shell electron configurations. Actually, elements are classified into groups on the basis of the number of electrons on the outermost shell of those elements. All elements with the same number of electrons on their outermost shell belong to the same group in the periodic table.
For elements in group 14, they all have four electrons on their outermost shell. Their general outer electron configuration is ns2 np2 as shown in the question. Two prominent members of this group are carbon and silicon. This ns2 np2 is the ground state outer electron configuration of all group 14 elements in the periodic table.