The momentum of an object is equivalent to the product of the object's mass and velocity. Computing the momentum for each ball:
A- 15 * 0.7 = 10.5
B- 5.5 * 1.2 = 6.6
C- 5.0 * 2.5 = 12.5
D- 1.5 * 5.0 = 7.5
Therefore, ball C has the greatest momentum.
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
Answer:
Explanation:
For the problem, we should have same reynolds number
ρvd/mu = constant
1000×1×10⁻³×0.3×10⁻³/1.002×10⁻³ = 1400×0.5×d/600
d = 25.66 cm
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)


As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.