Force = 3200 N
Work done = 640, 000 Nm
Explanation:
We begin by calculating the deceleration of the truck, using the velocity and distance;
a = (v² – u²)/2s
whereby;
a = acceleration
v = initial velocity
u = initial velocity
s = distance
We begin by changing the speed from km/h into m/s;
54km/hr = 15m/s
Then acceleration;
a = (0² – 15²) / 2 * 200
a = -225 / 400
a = - 0.5625 m/ s²
To calculate force;
F = ma
Whereby;
F = force
M = mass (in kgs)
a = acceleration
F = 1800 / 0.5625
F = 3200 N
Work done = Force * displacement
Work done = 3200 * 200
= 640, 000 Nm
Learn More:
For more on force and work done check out;
brainly.com/question/8662583
brainly.com/question/1268612
brainly.com/question/11870590
brainly.com/question/9125094
#LearnWithBrainly
Answer:
A longitudinal wave is a wave where the displacement of the medium is in the same direction than the propagation of the wave.
This means that as a P wave travels through the Earth, the relative motion between the p wave and the particles is near zero, as the motion of the particles is parallel to the motion of the wave.
An example of this would be the waves generated when you throw a rock in water, you can see how the water particles move along the waves in the water.
Answer:
Case A
Explanation:
given,
size of bacteria = 1 mm x 1 mm
velocity = 20 mm/s
size of the swimmer = 1.5 m x 1.5 m
velocity of swimmer = 3 m/s
Viscous force

for the bacteria


for the swimmer


from the above force calculation
In case B inertial force that represent mass is more than the inertial force in case of bacteria.
Viscous force is dominant in case of bacteria.
So, In Case A viscous force will be dominant.
Answer:
Explanation:
Given
Two block are connected by rope 
rope is attached to block 2
suppose
is a force applied to Rope
Applied force
=Tension in Rope 2

where a=acceleration of system
Tension in rope
is denoted by 

divide 1 and 2 we get

also 



Dab
10. <span>A block with mass m = 6.2 kg is attached to two springs with spring constants kleft = 31.0 N/m and kright = 49.0 N/m. The block is pulled a distance x = 0.2 m to the left of its equilibrium position and released from rest
</span>