Answer:
option A
Explanation:
given,
depth of the sea level = 10 m
g = 10 m/s²
Pressure underwater = ?
we know,
P = ρ g h
where ρ is the density of water which is equal to 1000 kg/m³
h is the depth of sea level
P = ρ g h
P = 1000 x 10 x 10
P = 100000 Pa
P = 100 kPa
Hence, the correct answer is option A
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
The weight of Earth's atmosphere exert is 
Explanation:
Given that,
Average pressure 
Radius of earth 
Pressure :
Pressure is equal to the force upon area.
We need to calculate the weight of earth's atmosphere
Using formula of pressure


Where, P = pressure
A = area
Put the value into the formula


Hence, The weight of Earth's atmosphere exert is 
<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>