Answer:
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
A mixture of three gases has a total pressure of 1380 mm Hg (=1.81579 atm) at 298 K
Moles of CO2 = 1.27 moles
Moles of CO = 3.04 moles
Moles of Ar = 1.50 moles
<u>Step 2:</u> Calculate total number of moles
Total number of moles = n(CO2)+ n(CO)+ n(Ar) = 1.27 mol+ 3.04 mol+ 1.50 mol = 5.81 moles
<u>Step 3:</u> Calculate mol fraction Ar
Mol fraction Ar = 1.50 mol/5.81 mol = 0.258
<u>Step 4</u>: Calculate partial pressure
1380 mm Hg * 0.258 moles Ar = 356.04 mm Hg = 0.4685 atm
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
From the question you will find that:
one capsule of tamiflu is obtained from 2.6 g of star anise.
1 capsule = 2.6 g tamiflu
? capsules = 155 g tamiflu
by cross multiplication =

= 59 capsules
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.
Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />