Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
Answer:
Atorvastatin has two chiral centers. The question doesn't include the box where have to answer but I can show you in an image where are located and their configuration.
Explanation:
The first image shows the chemical structure of atorvastatin and their chiral centers identified as 1 and 2 respectively.
The second image shows the Fischer projections corresponding to every chiral carbon 1 and 2. I wrote R so suggest that there are more carbon atoms forward but not only corresponds to carbon atoms.
You can see that the chiral carbon 1 has R configuration due to the direction from the main substituent to the second follow the clockwise.
The chiral carbon 2 has S configuration due to the direction from the main substituent to the second one go anticlockwise.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer : The number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
Explanation :
The number of bonding electrons and non-bonding electrons in the structure of
is determined by the Lewis-dot structure.
Lewis-dot structure : It tell us about the number of valence electrons of an atom within a molecule and it is also shows the bonding between the atoms of a molecule and the lone-pair of electrons.
In the given structure, 'Xe' is the central atom and 'F' is the terminal atom.
Xenon has 8 valence electrons and fluorine has 7 valence electrons.
Total number of valence electrons in
= 8 + 2(7) = 22 electrons
From the Lewis-dot structure, we conclude that
The number of electrons used in bonding = 4
The number of electrons used in non-bonding (lone-pairs) = 22 - 4 = 18
Therefore, the number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
The Lewis-dot structure of
is shown below.
Answer:
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Explanation:
Given data:
Temperature = 31.2 °C
Pressure = 870.2 mmHg
Volume = 15.1 L
Mass of mixture = 24.1 g
Mole fraction of nitrogen = ?
Solution:
Pressure conversion:
870.2 /760 = 1.12 atm
Temperature conversion:
31.2 + 273 = 304.2 K
Total number of moles:
PV = nRT
n = PV/RT
n = 1.12 atm × 15.1 L / 0.0821 L.atm. mol⁻¹.K⁻¹ × 304.2 K
n = 16.9 L.atm. /25 L.atm. mol⁻¹
n = 0.676 mol
Number of moles of nitrogen are = x
Then the number of moles of CO₂ = 0.676 - x
Mass of nitrogen = x mol . 28 g/mol and for CO₂ Mass = 44 g/mol ( 0.676 - x)
24.1 = 28x + ( 29.7 -44x)
24.1 - 29.7 = 28x - 44x
-5.6 = -16 x
x = 0.35
Mole fraction of nitrogen:
Mole fraction of nitrogen = moles of nitrogen / total number of moles
Mole fraction of nitrogen = 0.35 mol / 0.676 mol
Mole fraction of nitrogen = 0.52