Answer:D
Explanation:
Given
mass of A is twice the mass of B half the velocity of B
Suppose
and
be the average force exerted on A and B respectively
and According to Newton third law of motion Force on the body A is equal to Force on body B but opposite in direction as they are action and reaction force.
Thus
and option d is correct
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Answer:
1) c. Helium
2) Iron
3) False.
Explanation:
1. Red dwarf is the smallest and the coolest star on the sequence. These are common stars in the milky way. Red dwarfs contains metals and the elements with higher atomic number. It is found that Helium is produced in red dwarf stars.
2. Iron is the highest atomic number element that is produced in cores of largest stars. The highest mass stars can make all elements up to iron, which is the heaviest element they can produce.
3. The end of stars life is dependent on the mass they are born with. It is not necessary that all red dwarf stars will become white dwarf stars faster than sun like star.