Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Answer:
When a an object is been rotated its resistance capacity to that rotational force is know as rotational inertia and this mathematically given as

Where m is the mass
r is the rotation radius
For the spinning of the lamp as a baton to work the location of the center of mass of the floor lamp needs to be located
This is more likely to be located closer to base of the lamp as compared to the top, so success of spinning a floor lamp like a baton is highly likely if the lamp is grabbed closer to the base because that is where the position of its center of mass is likely to be.
Explanation:
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m
Answer:
F4.0
Explanation:
To obtain a shutter speed of 1/1000 s to avoid any blur motion the f-number should be changed to F4.0 because the light intensity goes up by a factor of 2 when the f-number is decreased by the square root of 2.