Answer:
D
Explanation:
Boiling points and melting points are similar because they both involve the change in a state of a material, but they are different because boiling point involves a change from a liquid to a gas and melting point involves a change from a solid to a liquid.
Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)
Answer:
a = 18.28 ft/s²
Explanation:
given,
time of force application, t= 10 s
Work = 10 Btu
mass of the object = 15 lb
acceleration, a = ? ft/s²
1 btu = 778.15 ft.lbf
10 btu = 7781.5 ft.lbf

m = 0.466 slug
now,
work done is equal to change in kinetic energy

now, acceleration of object


a = 18.28 ft/s²
constant acceleration of the object is equal to 18.28 ft/s²
Answer:

Explanation:
given data
Radius of sphere 3.0 cm
charge Q = 2.0 m C
We know that maximum electric field is given as

electric field inside the sphere can be determine by using below relation


