Because the air inside the tires is kept at high pressure.
In fact, the force applied by the tires upwards to counter-balance the weight of the car (pushing downwards) is

where p is the pressure of the air inside the tires and A is the area of contact between the tire and the car. Therefore, a higher pressure means a larger force F, and eventually if the pressure p is higher enough the force F will be large enough to counterbalance the weight of the car.
Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
q2 must also be doubled
r may also be halved
Explanation:
According to Coulumbs law
F= K q1 q2/r^2
If q1 is doubled, we must necessarily double q2 and r may also be halved in order to maintain F at the same value. Once the value of F is thus kept constant and E is also constant, the product FE must remain constant.
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength:
The frequency of the red light is 428 terahertz. To get the value of the red light's frequency, use the formula F = velocity/wavelength. The velocity of light is 3.00 x 10^8 m/s. For easier computation, convert 700.5 nanometers to meter. 1 nanometer is equal to 1 x 10^-9 meters. 700.5 nanometers is equal to 7.005 x 10^-7 meters. Divide the velocity 3.00 x 10^8m/s by wavelength 7.005 x 10^-7 meters. The result will be 4.28 x 10^14 Hertz or 428 terahertz.