Two methods of transfer of heat are involved in this process: conduction and convection.
In fact, the metal spoon is heated by conduction because the molecules of the boiling water collide with the molecules of the spoon, releasing heat to it; and also by convection, because in the pot of boiling water masses of hot water goes upward and they give their heat to the spoon, then these masses become cooler and they go down, replaced by other masses of hot water.
Answer:
145.8 cm³ of paint
Explanation:
d₁ = Smaller diameter paintball = 5 cm
d₂ = Larger diameter paintball = 9 cm
V₂ = Volume of larger diameter paintball
Volume of smaller diameter paintball

Similarly

Dividing the above two equations, we get

∴ The larger one hold 163.296 cm³ of paint
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
Answer:
1.77 x 10^-8 C
Explanation:
Let the surface charge density of each of the plate is σ.
A = 4 x 4 = 16 cm^2 = 16 x 10^-4 m^2
d = 2 mm
E = 2.5 x 10^6 N/C
ε0 = 8.85 × 10-12 C2/N ∙ m2
Electric filed between the plates (two oppositively charged)
E = σ / ε0
σ = ε0 x E
σ = 8.85 x 10^-12 x 2.5 x 10^6 = 22.125 x 10^-6 C/m^2
The surface charge density of each plate is ± σ / 2
So, the surface charge density on each = ± 22.125 x 10^-6 / 2
= ± 11.0625 x 10^-6 C/m^2
Charge on each plate = Surface charge density on each plate x area of each plate
Charge on each plate = ± 11.0625 x 10^-6 x 16 x 10^-4 = ± 1.77 x 10^-8 C