Answer:
a)106.48 x 10⁵ kg.m²
b)144.97 x 10⁵ kgm² s⁻¹
Explanation:
a)Given
m = 5500 kg
l = 44 m
Moment of inertia of one blade
= 1/3 x m l²
where m is mass of the blade
l is length of each blade.
Putting all the required values, moment of inertia of one blade will be
= 1/3 x 5500 x 44²
= 35.49 x 10⁵ kg.m²
Moment of inertia of 3 blades
= 3 x 35.49 x 10⁵ kg.m²
= 106.48 x 10⁵ kg.m²
b) Angular momentum 'L' is given by
L =
x ω
where,
= moment of inertia of turbine i.e 106.48 x 10⁵ kg.m²
ω=angular velocity =2π f
f is frequency of rotation of blade i.e 13 rpm
f = 13 rpm=>= 13 / 60 revolution per second
ω = 2π f => 2π x 13 / 60 rad / s
L=
x ω =>106.48 x 10⁵ x 2π x 13 / 60
= 144.97 x 10⁵ kgm² s⁻¹
Answer: 7.66 m/s
Explanation:
This situation is related to free fall (vertical motion). Hence, this can be considered a one-dimension problem and we can use the following equation:
Where:
is the final velocity of the egg at the asked height
is the initial velocity of the egg
is the acceleration due gravity
is the distance at which the egg is from the nest, when it is
from the ground
Isolating
:
Substituting the known values:
This is the final velocity of the egg
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>