Answer:
Work done, W = 84.57 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the wooden block, m = 2 kg
Tension force acting on the string, F = 30 N
Angle made by the block with the horizontal, 
Distance covered by the block, d = 3 m
Let W is the work done by the tension force. It can be calculated as :


W = 84.57 Joules
So, the work done by the tension force is 84.57 Joules. Hence, this is the required solution.
Answer:
(a) Maximum current through resistor is 1.43 A
(b) Maximum charge capacitor receives is
.
Explanation:
(a)
In an RC (resistor-capacitor) DC circuit, when charging, the current at any time, <em>t</em>, is given by

Here,
is the maximum current and <em>τ</em> represents time constant which is given by RC (the product of the resistance and capacitance).
The maximum current is given by

<em>V</em> is the emf of the battery and
is the effective resistance.
In this question,
= 10.0 Ω + 25.0 Ω = 35.0 Ω

(b) The maximum charge is given
<em>Q</em> = <em>CV</em>
where <em>C</em> is the capacitance of the capacitor

Answer:
A driver.
Explanation:
Using a driver while at least 350 yds away is better than using a iron, because it will be a waste of the par 4 as it is not as powerful as the driver.
Potential Energy = mass * Hight * acceleration of gravity
PE=hmg
PE = 1.5 * .2 * 9.81
PE = 2.943
it lost .6 so 2.943 - .6 = 2.343
now your new energy is 2.343 so solve for height
2.343 = mhg
2.334 = .2 * h * 9.81
h = 1.194
the ball after the bounce only went up 1.194m
Answer:
The answer is B) 3 seconds
Explanation:
I just took the test on 2020 edge and got it right