Answer:D
Explanation:according to the law of conservation of energy/momentum, when two bodies collides, their total momentum and energy before and after collision are equal. Given that the two bodies move with the same velocities after collision, means that the law has not been violated since momentum = mass x velocity (where mass is constant)
Answer:
0.076 m/s
Explanation:
Momentum is conserved:
m v = (m + M) V
(0.111 kg) (55 m/s) = (0.111 kg + 80. kg) V
V = 0.076 m/s
After catching the puck, the goalie slides at 0.076 m/s.
Charge dQ on a shell thickness dr is given by
dQ = (charge density) × (surface area) × dr
dQ = ρ(r)4πr²dr
∫ dQ = ∫ (a/r)4πr²dr
∫ dQ = 4πa ∫ rdr
Q(r) = 2πar² - 2πa0²
Q = 2πar² (= total charge bound by a spherical surface of radius r)
Gauss's Law states:
(Flux out of surface) = (charge bound by surface)/ε۪
(Surface area of sphere) × E = Q/ε۪
4πr²E = 2πar²/ε۪
<span>E = a/2ε۪
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal
Answer:
Q1: 3.2km
Q2: 4.8K
Explanation:
Q1:
So db is the distance of bird, and dr is the distance of runner
db = 2vr and the distance of bird is going to be 2 times greater than the runner.
formulas: db = 2vr & db = 2dr
- db = 2dr
- L + (L - x) = 2x
- 2L - x = 2x
- 2L = 3x
- x =
L
Insert it in x =
L
(2.4km) = 1.6km
Now we use formula db = 2dr
- db = 2L - x
- db = 2(2.4km) - 1.6km
- <u>db = 3.2km</u>
Q2:
Formulas: Vr = L /Δt & Vb = db/Δt
- Vr = L/ Δt ⇒ Δt =



(Km cancel each other)
- Vb = db/Δt ⇒ db = VbΔt
- 13.6km/hr

- <u>4.8km</u>
(hr cancel each other)
Hope it helps you :)