If you go to a website known as 'Wolfram' and type in the question they should be able to answer it. It's basically a very smart calculator. I'd add a link but I don't want to seem like I'm advertising, and it's against Brainly rules.
Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Answer:
<u></u>
- <u>1. The potential energy of the swing is the greatest at the position B.</u>
- <u>2. As the swing moves from point B to point A, the kinetic energy is increasing.</u>
Explanation:
Even though the syntax of the text is not completely clear, likely because it accompanies a drawing that is not included, it results clear that the posittion A is where the seat is at the lowest position, and the position B is upper.
The gravitational <em>potential energy </em>is directly proportional to the height of the objects with respect to some reference altitude. Thus, when the seat is at the position A the swing has the smallest potential energy and when the seat is at the <em>position B the swing has the greatest potential energy.</em>
Regarding the forms of energy, as the swing moves from point B to point A, it is going downward, gaining kinetic energy (speed) at the expense of the potential energy (losing altitude). When the seat passes by the position A, the kinetic energy is maximum and the potential energy is miminum. Then the seat starts to gain altitude again, losing the kinetic energy and gaining potential energy, up to it gets to the other end,
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment
