If there are 4 molecules of glucose, there will be 24 carbon, 48 hydrogen, and 24 oxygen.
Answer:
Explanation:
Given
mass flow rate=0.3 kg/s
diameter of pipe=5 cm
length of pipe=10 m
Inside temperature=22
Pipe surface =100
Temperature drop=30
specific heat of vapor(c)=2190 J/kg.k
heat supplied 
Heat due to convection =hA(100-30)




19,710=122.538 h

Answer:
a. 3/4λ
d. 1/4λ
Explanation:
When the wavelength of the sound waves is λ and the two waves are having same frequency the waves are said to be out of phase if their phase difference is in the multiples of
or 180°.
When the two waves are out of phase then their opposite maxima coincide at the same time resulting in the minimum amplitude of the resulting wave throughout.
- As we observe from the schematic that the a wave has sinusoidal pattern of variation and we get a maxima after each
of the distance.
- Here we have two speakers out of phase therefore on shifting one of the speakers by the odd multiples of
we have the maxima or the extreme amplitudes.
So, we must place the microphone at 3/4λ and 1/4λ to pickup the loudest sound.
A girl leans against a wall and the wall pushes on the girl.
A baseball hits a glove and the glove pushes on the ball.
A cat rubs up against a tree and the tree pushes against the cat