Newton's laws A force cannot act alone is the THIRD LAW!
Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.