Answer:
Charge enter a 0.100 mm length of the axon is 
Explanation:
Electric field E at a point due to a point charge is given by

where
is the constant =
is the magnitude of point charge and
is the distance from the point charge
Charges entering one meter of axon is 
Charges entering 0.100 mm of axon is 
substituting the value of
in above equation, we get charge enter a 0.100 mm length of the axon is

Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s