Answer:
the value of molar absorptivity is 229000 
Explanation:
given data
phenol phthalein solution = 0.050 g
total volume = 100.0 ml
dilute = 100.0 ml
diluted sample = 0.18
solution
we get here concentration that is express as
concentration = ( mass of solute × 1000 ) ÷ ( molar mass of solute × volume of solution ) .............1
put here value
concentration =
concentration = 0.00157 M
and here dillution equation is express as
c1 × v1 = c2 × v2 .................2
here c1 and c2 is initial and final concentration
and v1 and v2 is initial and final volume
put here value
0.001571 × 0.050 = c2 × 100
c2 = 7.855 ×
M
and
now we get molar by absorbance equation that is
A = E × C × l ................3
here A is absorbance and E is molar and c is absorptivity and l is path length
put here value
0.18 = E × 7.855 ×
× 1
E = 229000 
Answer: explained below
Explanation:
Matter can change form through physical and chemical changes, but through any of these changes, matter is conserved. The same amount of matter exists before and after the change—none is created or destroyed.
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
It is less
effective to wash an insoluble precipitate with 15 ml of water once than it is
to wash the precipitate with 3 ml of water 5 times because commonly, when you
clean an <span>indissoluble
precipitate with water, the water will not be completely saturated with
contaminates. Therefore, the absorption of the contaminates would lower with
each wash, since if you only washed it once with a bigger amount or volume of
water, it’d become less contaminated with the wash water but it wouldn’t get
rinsed numerous times.</span>