When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
Answer:
Speed of water, v = 4.2 m/s
Explanation:
Given that,
Diameter of the tank, d = 17 cm
It is placed at a height of 90 cm, h = 0.9 m
We need to find the speed at which the water exits the tank through the hole. It can be calculated using the conservation of energy as :



v = 4.2 m/s
So, the speed of water at which the water exits the tank through the hole is 4.2 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
Testing
Explanation:
Ancient Greek philosophers lived with the ideology to simply contemplate life. This means that their whole life revolved around thinking and questioning everything. This would include creative thinking, because they would sometimes come up with theories which require creativeness. They would often debate with their friends as to why their theory should be accepted or what their opinions were on the matter. More often than not, they argued a lot, and many philosophers went against some powerful people in the community and some were even sentenced to death.
The main process they didn't/couldn't do was the testing. They could never test certain theories because they did not have the means to.
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Very roughly 7,700 feet ... about 1.5 miles.