Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
I don't think it wont be a big explosion
It is going to be too low because the mass mistakenly used is lower than the initial.
Answer:
See explanation below
Explanation:
What we have to consider is the hybridation of the three carbon atoms we are asked in this question .
Hybridization # bonds Angle
sp³ 4 109.5º
sp² 3 + 1 pi bond 120º
sp 2 + 2 pi bonds 180º
Carbon atom (a) is bonded to two atoms: Carbon (b) and one Hydrogen. It has a triple bond to Carbon (b). Therefore its hybridization is sp with two pi bonds, and for sp hybridization we know the angle is 180 º.
The same hybridization sp happens to carbon (b) bonded to Carbon (c) and C(a) using one sp bond to Carbon (a) and 2 pi bonds; it is also bonded using the other sp to Carbon (c). The angle is therefore 180 between Carbons b and c.
Carbon C is bonded to 4 atoms, therefore, its hybridization is sp³ and the angles with these 4 atoms will be 109.5 º tehedral ( one bond to OH, one to C(b), and 2 to H ) .