Answer:
The vertical distance is ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the cylinder is m
The kinetic frictional force is f
Generally from the work energy theorem

Here E the the energy of the spring which is increasing and this is mathematically represented as

Here k is the spring constant
P is the potential energy of the cylinder which is mathematically represented as

And
is the workdone by friction which is mathematically represented as

So

=> ![\frac{1}{2} * k * d^2 = d[mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%5E2%20%3D%20%20d%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![\frac{1}{2} * k * d = [mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%20%3D%20%20%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Answer:

Explanation:
For the first ball, the moment of inertia and the kinetic energy is:


So, replacing, we get that:

At the same way, the moment of inertia and kinetic energy for second ball is:


So:

Then,
is equal to
, so:




Finally, solving for
, we get:

Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J
Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.