13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly
Answer:

Explanation:
Las condiciones del problema requieren el cálculo de la rapidez inicial de los guijarros. Se sabe que el componente vertical de la rapidez final es cero. Por tanto, el tiempo se determina a continuación: (The conditions of this problems require the calculation of the initial speed of the peebles. It is known that vertical component of the final speed is zero. Therefore, the time is determined herein:).




Además, se determina el componente horizontal de la rapidez inicial (Likewise, the horizontal component of the initial speed is determined):


El guijarro tiene una rapidez de
cuando golpea la ventana (The peeble has a speed of
when it hits the window).
Answer:
It increased by a factor of 3.
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is given by

where
m is the mass
g is the gravitational acceleration
h is the heigth of the object relative to some reference point (for instance, the ground)
As we see from the formula, the gravitational potential energy is directly proportional to the mass, m: therefore, if the mass of the cylinder is increased by a factor 3, then the gravitational potential energy will also increase by a factor 3.
Answer:
(a) A = 
(b) 
(c) 
(d) 
Solution:
As per the question:
Radius of atom, r = 1.95
Now,
(a) For a simple cubic lattice, lattice constant A:
A = 2r
A = 
(b) For body centered cubic lattice:


(c) For face centered cubic lattice:


(d) For diamond lattice:

