Answer:
D
Explanation:
The electrons revolve around the nucleus and they contain negative charge
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
Magnet
Durability and heaviness.(texture)
Explanation:
Magnet can be use to separate Aluminum from mixture of steel and aluminum.
Though aluminum and steel look alike but magnet can be use to separate it.
If the can attract the magnet or magnet stick to the can, it is a steel can. Aluminum does not stick to magnet.
A mixture of Aluminum and tin can also be separated by magnet.
Tin attract magnet but tin is more durable, heavy and does not corrode easily.
When u touch the three cans, tin is heavy and durable.
Answer:
Mass of CuSO4.H2O obtained: 
Explanation:
The molecular weight of the salt is: 
<u>In the solution</u>: 12.5 g of CuSO4
In moles: 
<u>Mass of wate</u>r:
5 moles of water per mol of salt: 
Mass of CuSO4.H2O obtained: 