Answer: 8.12 g NaCl
Explanation: Use Avogadro's number to find the number of m
moles of NaCl:
8.24x10²² molecules NaCl / 1 mole NaCl/ 6.022x10²³ molecules NaCl
= 0.14 mole NaCl
Next convert moles to grams NaCl using its molar mass;
0.14 mole NaCl x 58g NaCl / 1 mole NaCl
= 8.12 g NaCl
Answer:

Explanation:
First of all we need to find the amount of atoms per volume (m³). We can do this using the density and the molar mass.

Now, the fraction of vacancies is equal to the N(v)/N ratio.
- N(v) is the number of vacancies

- N is the number of atoms per volume calculated above.
Therefore:
The fraction of vacancies at 600 °C will be:

I hope it helps you!
They are both in the same column on the periodic table and this means they have similar stability. You can use the electron configuration diagram to show how there outer most shells will have the same amount of electrons on them which is another way of describing how they have the same stability and thus the similar chemical properties.
Answer:
a) The number of sodium ions is equal to the number of formula units of salt.
Explanation:
In the given reaction of NaCl
i.e. Na+ + Cl- →NaCl.
Number of sodium ions = Number of chloride ions = number of formula units of salt. Hence, the only correct option among all is, the number of sodium ions is equal to the number of formula units of salt. Rest all options are incorrect.
Note: You only asked for the mass of the solid, if you have further questions, you can ask, I will give you the solution
Answer:
Mass of solid = 75.7051 g
Explanation:
Mass of flask plus + solid = 134.2642 g
Mass of flask = 58.5591 g
Mass of solid = (Mass of flask + solid) - (Mask of flask)
Mass of solid = ( 134.2642) - (58.5591)
Mass of solid = 75.7051 g