Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
The number of Ml of C₅H₈ that can be made from 366 ml C₅H₁₂ is 314.7 ml of C₅H₈
<u><em>calculation</em></u>
step 1: write the equation for formation of C₅H₈
C₅H₁₂ → C₅H₈ + 2 H₂
Step 2: find the mass of C₅H₁₂
mass = density × volume
= 0.620 g/ml × 366 ml =226.92 g
Step 3: find moles Of C₅H₁₂
moles = mass÷ molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₁₂ = (12 x5) +( 1 x12) = 72 g/mol
moles = 226.92 g÷ 72 g/mol =3.152 moles
Step 4: use the mole ratio to determine the moles of C₅H₈
C₅H₁₂:C₅H₈ is 1:1 from equation above
Therefore the moles of C₅H₈ is also = 3.152 moles
Step 5: find the mass of C₅H₈
mass = moles x molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₈ = (12 x5) +( 1 x8) = 68 g/mol
= 3.152 moles x 68 g/mol = 214.34 g
Step 6: find Ml of C₅H₈
=mass / density
= 214.34 g/0.681 g/ml = 314.7 ml