Faster than. Hope this helps!!!
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
The correct answer would be B. 18 to 26%.
The muscle efficiency is calculated by dividing mechanical work output by total metabolic cost.
It is estimated that human muscles have an efficiency of about 18% to 26%.
The efficiency is low because most of the energy is lost when food energy is converted into ATP (adenosine triphophate).
In addition, there is second energy loss when energy in the form of ATP is converted into the mechanical energy such as rowing, cycling et cetera.
Answer:
a = the lowest critical speed of the shaft 882.81 rad/s
b = new diameter 0.05m or 50mm
c = critical speed 1765.62rad/s
Explanation:
see the attached file
The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.