Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
<span>The molar mass of the compound is 122 g. </span>
Correct answer: a. releasing CO2 that dissolves and forms acid in the oceans
The fuels used in automobiles release gases like carbon dioxide, carbon monoxide, oxides of nitrogen and sulfur. Carbon dioxide when dissolved in water forms carbonic acid. So, when the usage of cars is high, these emissions of carbon-dioxide into the atmosphere increase and this leads to the lowering of pH of the oceans as the carbon dioxide present in higher amounts in to atmosphere diffuses into the oceanic waters and form carbonic acid which makes the ocean slightly acidic.

Answer:

Explanation:
Assume you are using 1 L of water.
Then you are washing 4 L of salty oil.
1. Calculate the mass of the salty oil
Assume the oil has a density of 0.86 g/mL.

2. Calculate the mass of salt in the salty oil

3. Calculate the mass of salt in the spent water

4. Mass of salt remaining in washed oil
Mass = 172 g - 150 g = 22 g
5. Concentration of salt in washed oil

In nature, boron is monoatomic. Therefore, its formula is B.
On the other hand, fluorine is diatomic. Therefore, its formula is F2
Now, the basic unbalanced equation is:
B + F2 .........> BF3
Now, we need to balance this equation. As you can see, we have two fluorine moles entering the reaction and 3 formed in the products.
Balancing the equation, we will reach the following balanced reaction:
2B + 3F2 .......> 2BF3