Density=mass/volume
5.45g/ml=65g/V
V=65g/5.42g/ml
V=11.92ml
Answer and Explanation:
A. We have temperature t = 32
Speed of sound, s = 1087.5
As t increases by 1⁰f speed increases by 1.2
So that
S = 1088.6
T= 33⁰f
We have 2 equations
1087.5 = k(32) + c
1088.6 = k(33) + c
Subtracting both equations
(33-32)k = 1088.6-1087.5
K = 1.1
b.). S = kT + c
1087.5 = 32(1.1) + c
Such that
C = 1052.3
Therefore
S = 1.1(t) + 1052.3
C.). S = 1.1t + 1052.3
We make t subject of the formula
T = s/1.1 - 1052.3/1.1
T = 0.90(s) - 956.3
D. This means that We have temperature to rise by 0.90 whenever speed is increased
The quantity that has a magnitude of zero when the ball is at the highest point in its trajectory is
the vertical velocity.
In fact, the motion of the ball consists of two separate motions:
- the horizontal motion, on the x-axis, which is a uniform motion with constant velocity

, where

- the vertical motion, on the y-axis, which is a uniformly accelerated motion with constant acceleration

directed downwards, and with initial velocity

. Due to the presence of the acceleration g on the vertical direction (pointing in the opposite direction of the initial vertical velocity), the vertical velocity of the ball decreases as it goes higher, up to a point where it becomes zero and it reverses its direction: when the vertical velocity becomes zero, the ball has reached its maximum height.
Answer:
1) c. Helium
2) Iron
3) False.
Explanation:
1. Red dwarf is the smallest and the coolest star on the sequence. These are common stars in the milky way. Red dwarfs contains metals and the elements with higher atomic number. It is found that Helium is produced in red dwarf stars.
2. Iron is the highest atomic number element that is produced in cores of largest stars. The highest mass stars can make all elements up to iron, which is the heaviest element they can produce.
3. The end of stars life is dependent on the mass they are born with. It is not necessary that all red dwarf stars will become white dwarf stars faster than sun like star.