Answer:
(D) theory
Explanation:
According to my research on scientific terminology, I can say that based on the information provided within the question the term being described by the statement is called a Theory. Theory can simply be described as a generalization of an idea or group of information.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
a) v = 75 ft / s
, b) v = 55 ft / s
, c) Δx = 1000 ft
Explanation:
We can solve this exercise with the expressions of kinematics
a) average speed is defined as the distance traveled in a given time interval
v = (x₂-x₁) / (t₂-t₁)
v = (550 - 400) / (10 -8)
v = 75 ft / s
b) we repeat the calculations for this interval
v = (550 - 0) / (10 -0)
v = 55 ft / s
c) we clear the distance from the average velocity equation
Δx = v (t₂ -t₁)
Δx = 100 (20-10)
Δx = 1000 ft
Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.
A receptor that contains many mechanically-gated ion channels would function BEST as a <span>tactile receptor.</span>