Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>
Answer:
5' RG GWCCY 3'
3' YCCWG GR 5'
Explanation:
The enzyme PpuMI is a restriction endonuclease enzyme, it has a specific recognition site where it cut the DNA. The source of the enzyme is from an E. coli strain that carries the PpuMI gene from Pseudomonas putida (R. Morgan).
The enzyme PpuMI recognizes specific sequence with palindrome arrangement. It target the sequence 5' RGGWCCY 3'
target Sequence: 5' RGGWCCY 3'
3' YCCWGGR 5'
The enzyme cleavage point is at:
5' RG^GWCCY 3'
3' YCCWG^GR 5'
The product of the cleavage will give a sticky end Cleavage:
5' RG GWCCY 3'
3' YCCWG GR 5'
Note: R stands for purines (adenine and guanine). Y stands for pyrimidines (cytosine, thymine, and uracil). And W represents adenine or thymine.
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
Answer:
Equilibrium constant for
is 0.5
Equilibrium constant for decomposition of
is 
Explanation:
dissociates as follows:

initial 0.72 mol 0 0
at eq. 0.72 - 0.40 0.40 0.40
Expression for the equilibrium constant is as follows:
![k=\frac{[PCl_3][Cl_2]}{[PCl_5]}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5BPCl_3%5D%5BCl_2%5D%7D%7B%5BPCl_5%5D%7D)
Substitute the values in the above formula to calculate equilibrium constant as follows:
![k=\frac{[0.40/1][0.40/1]}{0.32/1} \\=\frac{0.40 \times 0.40}{0.32} \\=0.5](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5B0.40%2F1%5D%5B0.40%2F1%5D%7D%7B0.32%2F1%7D%20%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.40%20%5Ctimes%200.40%7D%7B0.32%7D%20%5C%5C%3D0.5)
Therefore, equilibrium constant for
is 0.5
Now calculate the equilibrium constant for decomposition of 
It is given that
is decomposed.
decomposes as follows:

initial 1.0 M 0 0
at eq. concentration of
is:
![[NO_2]_{eq}=1-(0.000066) = 0.999934\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_2%5D_%7Beq%7D%3D1-%280.000066%29%20%3D%200.999934%5C%20M)
![[NO]_{eq}=6.6 \times 10^{-5}\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO%5D_%7Beq%7D%3D6.6%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%20M)
Expression for equilibrium constant is as follows:
![K=\frac{[NO]^2[O_2]}{[NO_2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E2%5BO_2%5D%7D%7B%5BNO_2%5D%5E2%7D)
Substitute the values in the above expression
![K=\frac{[6.6\times 10^{-5}]^2[3.3 \times 10^{-5}]}{[0.999934]^2} \\=1.79\times 10^{-14}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5B6.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%5E2%5B3.3%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%7D%7B%5B0.999934%5D%5E2%7D%20%5C%5C%3D1.79%5Ctimes%2010%5E%7B-14%7D)
Equilibrium constant for decomposition of
is 