Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Answer:
9
Explanation:
The structure of fluorophore used in the experiments has been drawn in the attachment. And from the drawing counting we can say that there are 9 sp2-hybridized carbon atoms present. Fiuorophores are a fluorescent chemical compound that can re-emit light upon light excitation. Normally used to produce absorbance and emission spectra.
Answer:
MnO- Manganese Oxide
Explanation:
Empirical formula: This is the formula that shows the ratio of elements
present in a
compound.
How to determine Empirical formula
1. First arrange the symbols of the elements present in the compound
alphabetically to determine the real empirical formula. Although, there
are exceptions to this rule, E.g H2So4
2. Divide the percentage composition by the mass number.
3. Then divide through by the smallest number.
4. The resulting answer is the ratio attached to the elements present in
a compound.
Mn O
% composition 72.1 27.9
Divide by mass number 54.94 16
1.31 1.74
Divide by the smallest number 1.31 1.31
1 1.3
The resulting ratio is 1:1
Hence the Empirical formula is MnO, Manganese oxide
PH of solution will be greater than seven (pH>7), that means that solution is basic (<span>pH above </span>7<span> is a base, the higher the number, the stronger is the base).
</span>pH (potential of hydrogenis) is a measure of the hydrogen ion (H⁺) concentration of a solution. <span>Solutions with a pH less than 7 are acidic.</span>