The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
Answer:
6.18 m/s
Explanation:
Roller skate collision
The final direction of the system (me=M + person=P) velocity vector is at an angle; Ф, to the direction running south to north. Apply the component form of the impulse-momentum equation, firstly;
x-axis component form (+x east);
+
+
=
+
Ф
60 ·8 + 0 = (60 + 80)
Ф
480 = 140
Ф................. (I)
y-axis component form (+y north);
+
+
=
+ 
Ф
0 + 80.9 = (60 + 80)
Ф
720=
140
Ф
140Vf=
Ф......................................(2)
Substituting (2) into (1) to give the angle;
480 = 720tan Ф
Ф = arctan(0.67) =33.69°.......................(3)
Evaluating (1) with (3) gives the velocity magnitude
480 = 140Vfsin 33.69°
Vf=6.18 m/s
note 1:
This angle corresponds to a direction; 90° - 33.69° = 56.31° north of east.
Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion