<span>Density is a value for
mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a
physical property of a substance that represents the mass of that substance per
unit volume. We calculate as follows:
PV = nRT
PV = mRT/ Molar mass
m/V = P(molar mass)/RT
Density = P(molar mass)/RT
Density = 2.0 ( 30.97 ) / 0.08206 ( 20 + 273.15) = 2.57 g/L <----First option</span>
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
First one. Coefficients are numbers that balance the equation, just like if there is an equation in math where 1=2, you need to multiply 1 by 2 to make that equation true. That's a nice jingle you can remember.
1.2 moles of (nph4)3po3 is.......159.6 grams
Answer:
There are 0.09996826 moles per liter of the solution.
Explanation:
Molar mass of HNO3: 63.02
Convert grams to moles
0.63 grams/ 63.02= 0.009996826
Convert mL to L and place under moles (mol/L)
100mL=0.1 L
0.009996826/0.1= 0.09996826 mol/L