Answer:
0.000003782 m
0.000001891 m
0.000001197125 m
Explanation:
= Wavelength = 248 nm
D = Diameter of beam = 1 cm
f = Focal length = 0.625 cm
The angle is given by

The width is given by

The required width is 0.000003782 m
Minimum resolvable line separation is given by

The minimum resolvable line separation between adjacent lines is 0.000001891 m
when 

The new minimum resolvable line separation between adjacent lines is

Identity vs. Role confusion is the 5th stage of Erik Erikson's theory of psychosocial development.
During this stage, adolescents try to explore their independence. They begin to get interested in social interaction and relationships. This is also the time they begin to feel confused and insecure about themselves trying to figure out how to fit in the group. This is the reason why they engage themselves in different roles and activities.
Answer :
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^22/m^3.
Explanation:
Given,
Atomic mass of silver = 107.87 g/mol
Density of silver = 10.35 g/cm^3
Converting to g/m^3,
= 10.35 g/cm^3 × 10^6cm^3/m^3
= 10.35 × 10^6 g/m^3
Avogadro's number = 6.022 × 10^23 atoms/mol
Fraction of lattice sites that are vacant in silver = 1 × 10^-6
Nag = (Na * Da)/Aag
Where,
Nag = Total number of lattice sites in Ag
Na = Avogadro's number
Da = Density of silver
Aag = Atomic weight of silver
= (6.022 × 10^23 × (10.35 × 10^6)/107.87
= 5.778 × 10^28 atoms/m^3
The number of vacancies (per meter cube) = 5.778 × 10^28 × 1 × 10^-6
= 5.778 × 10^22/m^3.
An action-reaction pair would be a pair in which one of the elements exerts a force on the other element (action), and then the other element would respond to this force by exerting another force in the opposite direction (reaction).
From the given choices, we will see that:
For choice A, the moon exerts a force on the earth by pulling it (action) and the earth responds to this force by pulling the moon (reaction in opposite direction of the action).
Therefore, the correct choice would be:
A. <span>The Moon Pulls on Earth, and Earth pulls back on the moon.</span>
Answer:

Explanation:
given,
radius of loop = 12.1 m
to find the minimum speed transverse by the rider to not to fall out upside down
centripetal force = 
gravitational force = m g
computing both the equation]




