When multiplying numbers, the term with the least significant digits gives how many significant digits will be in the answer. 2.995 has the least with 4 "sig figs", so the answer will have 4 significant digits as well:
2.995/0.16685 = <span>17.9502547198
</span> ↑↑ ↑<span>↑
4 sig figs
So the answer is 17.95.</span>
i think it's A. cause CH is 1:1 and if you reduce C2H2, the ratio would also be 1:1
Answer:
maximum possible volume flow rate = V = 0.5m^3/s
Explanation:
Given power consumed = 3.5kW
pressure difference ( delta -P) = 7kPa
let maximum possible volume flow rate = V
The rate of flow of work = W = V x Delta -P
hence, V = W/delta P
V = 3.5/7
V = 0.5m^3/s
None of them
1st property of nonmetals "They don't conduct electricity. Except Carbon
Answer:
The answer to your question is: 0.373 g
Explanation:
Data
mass = ? g
atoms = 3 x 10 ²¹
AM = 74.92 g
Process
1 mol of As ------------------ 6.023 x 10²³ atoms
x ------------------ 3 x 10 ²¹ atoms
x = 4.98 x 10⁻³ moles
1 mol ------------------------ 74.92 g
4.98 x 10⁻³ moles------- x
x = (4.98 x 10⁻³ x 74.92)/1
x = 0.373 g of As