<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
<span>The steps of solubility of water in N-butanol is as follows:1. N-butanol molecules are attracted to the surface of the water, 2. N-butanol molecules surround water molecules, 3. Butanol mixes with water and 4. Water molecules are carried into N-butanol.</span>
Answer:
Amino >Methoxy > Acetamido
Explanation:
Bromination is of aromatic ring is an electrophilic substitution reaction. The attached functional group to the benzene ring activates or deactivate the aromatic ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which donates electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect activates the ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which withdraws electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect deactivates the ring towards electrophilic substitution reaction.
Among given, methoxy and amino are electron donating group. Amino group are stronger electron donating group than methoxy group. Acetamido group because of presence of carbonyl group becomes electron withdrawing group.
Therefore, decreasing order will be as follows:
Amino >Methoxy > Acetamido
Answer:
Follows are the explanation to this question:
Explanation:
When the drug is negatively charged, its negative electrolyte is annihilated to just the positive electrode. It is enticed, and it may not have a picture showing the electrode, however, We suppose that electrodes from either side of a skin slice. Its negative electrode will bypass or push thru the skin if in front of the counter terminal this becomes a red-positive electrode.
Ideal solutions obey Raoult's law, which states that:
P_i = x_i*(P_pure)_i
where
P_i is the partial pressure of component i above a solution
x_i is the mole fraction of component i in the solution
(P_pure)_i is the vapor pressure of pure component i
In this case,
P_benzene = 0.59 * 745 torr = 439.6 torr
P_toluene = (1-0.59) * 290 torr = 118.9 torr
The total vapor pressure above the solution is the sum of the vapor pressures of the individual components:
P_total = (439.6 + 118.9) torr = 558.5 torr
Assuming the gas phase also behaves ideally, the partial pressure of each gas in the vapor phase is proportional to its molar concentration, so the mole fraction of toluene in the vapor phase is:
118.9 torr/558.5 torr = 0.213