Answer: apparent weighlessness.
Explanation:
1) Balance of forces on a person falling:
i) To answer this question we will deal with the assumption of non-drag force (abscence of air).
ii) When a person is dropped, and there is not air resistance, the only force acting on the person's body is the Earth's gravitational attraction (downward), which is the responsible for the gravitational acceleration (around 9.8 m/s²).
iii) Under that sceneraio, there is not normal force acting on the person (the normal force is the force that the floor or a chair exerts on a body to balance the gravitational force when the body is on it).
2) This is, the person does not feel a pressure upward, which is he/she does not feel the weight: freefalling is a situation of apparent weigthlessness.
3) True weightlessness is when the object is in a place where there exists not grativational acceleration: for example a point between two planes where the grativational forces are equal in magnitude but opposing in direction and so they cancel each other.
Therefore, you conclude that, assuming no air resistance, a person in this ride experiencing apparent weightlessness.
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.
<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>
Answer:
The separation between the first two minima on either side is 0.63 degrees.
Explanation:
A diffraction experiment consists on passing monochromatic light trough a small single slit, at some distance a light diffraction pattern is projected on a screen. The diffraction pattern consists on intercalated dark and bright fringes that are symmetric respect the center of the screen, the angular positions of the dark fringes θn can be find using the equation:
with a the width of the slit, n the number of the minimum and λ the wavelength of the incident light. We should find the position of the n=1 and n=2 minima above the central maximum because symmetry the angular positions of n=-1 and n=-2 that are the angular position of the minima below the central maximum, then:
for the first minimum
solving for θ1:


for the second minimum:



So, the angular separation between them is the rest:


It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>