Table salt (NaCl) is a compound. Every molecule of table salt has the same properties as every other molecule of table salt because they all have one sodium (Na) atom and one chlorine (Cl) atom. This is referred to as fixed composition.
Hope this helps! Please correct me if I'm wrong :)
Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
an amorphous solid because the particles do not have a regular structure is the answer
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Answer:
1) Conversion of glucose to glucose 6-phosphate by hexokinase
2) Conversion of fructose 6-phosphate to fructose 1,6-biphosphate by phosphofructokinase
3) Conversion of phosphoenolpyruvate to pyruvate by pyruvate kinase
Explanation:
There are 10 steps in the glycolysis pathway, three of which are irreversible. The enzymes controlling these reactions have not only catalytic properties but the irreversibility of the reaction gives them regulatory properties as well. These reactions serve as control points in the pathway.